1A Washington State MAT CLASSIC XXII Championships 2010
Weight Class : 103
1. 11-HERNAN SERRA(CONN)	CONNELL        	5-1
2. 09-JOSHUA SALCEDO(GRAN)	GRANGER        
3. 11-DAKOTA STILES(ORTG)	ORTING         	10-9
4. 10-JAVIER TAPIA(WARD)	WARDEN         
5. 09-ERIC GARCIA(CHEL)	CHELAN         	TF 18-0
6. 09-AUSTIN DODSON(ORTG)	ORTING         
7. 09-MISAEL LOPEZ(CONN)	CONNELL        	6-1
8. 09-JORDAN BOOTH(CSRK)	CASTLE ROCK    

Weight Class : 112
1. 12-SAM CHAPMAN(VASH)	VASHON ISLAND  	6-5
2. 10-J.P. MARTINEZ(WARD)	WARDEN         
3. 11-JONATHAN SALCEDO(GRAN)	GRANGER        	FALL 0:49
4. 11-JACOB FRANCO(ROCH)	ROCHESTER      
5. 10-PATRICK MAYOLO(LACT)	LACENTER       	14-5
6. 10-CUTTER GRAHN(FRKS)	FORKS          
7. 10-AUSTIN COVINGTON(OMAK)	OMAK           	7-2
8. 11-AUSTIN HUDSON(WAHL)	WAHLUKE        

Weight Class : 119
1. 10-DREW TEMPLEMAN(ORTG)	ORTING         	1-0
2. 10-MATT MCCALLUM(KION)	KIONA-BENTON   
3. 11-MICHAEL BAUMGARDEN(LKSD)	LAKESIDE(9 MILE	4-0
4. 12-JOSE LOPEZ(CHEL)	CHELAN         
5. 10-DANNY BARAJAS(ROYL)	ROYAL          	18-5
6. 11-MARCUS DEYO(CSRK)	CASTLE ROCK    
7. 09-CORTES HERNANDEZ(ZILL)	ZILLAH         	8-1
8. 12-REY HOWARD(CSRK)	CASTLE ROCK    

Weight Class : 125
1. 12-SKYLOR DAVIS(ZILL)	ZILLAH         	11-10
2. 11-ANTONIO BROWN(ORTG)	ORTING         
3. 11-RANDY GROSS(LROS)	LAKE ROOSEVELT 	8-2
4. 11-BONZAI BILLINGS(NOOK)	NOOKSACK       
5. 11-CHRIS CHIPMAN(CASH)	CASHMERE       	7-3
6. 11-DAVID GONZALES(KION)	KIONA-BENTON   
7. 09-ADRIAN GUERRERO(GRAN)	GRANGER        	12-4
8. 12-JOE GAZE(CSRK)	CASTLE ROCK    

Weight Class : 130
1. 12-ZACH EASTMAN(ROCH)	ROCHESTER      	5-2
2. 12-TRAVIS PATRICK(CSRK)	CASTLE ROCK    
3. 11-CHANCE WATT(RVEW)	RIVERVIEW(KENNE	2-1 3RD OT
4. 11-JESSIE AKINS(ORTG)	ORTING         
5. 10-SHANNON MARIS(ORTG)	ORTING         	2-0
6. 12-TREVOR MORRISON(CBUR)	COLUMBIA(BURBAN
7. 12-CARLOS DELEON(GRAN)	GRANGER        	6-4
8. 11-RANDALL CHIPMAN(CASH)	CASHMERE       

Weight Class : 135
1. 12-GARRETT MANN(ORTG)	ORTING         	2-0
2. 11-JOSH LAUDERDALE(LKSD)	LAKESIDE(9 MILE
3. 11-SCOTT HENDERSON(WARD)	WARDEN         	12-4
4. 09-ALEX MYRICK(ROYL)	ROYAL          
5. 12-JEFF CONDON(OMAK)	OMAK           	10-9
6. 11-DILLON MILLER(CASH)	CASHMERE       
7. 11-TOREY SPAULDING-JIMENEZ(GOLD)	GOLDENDALE     	2-1 3RD OT
8. 10-JAKE JOHNSON(LACT)	LACENTER       

Weight Class : 140
1. 11-FORREST KOPTA(HILD)	HIGHLAND       	7-3
2. 12-BRADY MARIS(ORTG)	ORTING         
3. 12-JOSH VANHOVEN(CASH)	CASHMERE       	9-2
4. 11-SAM SUAREZ(WARD)	WARDEN         
5. 11-KYLE GODINHO(CSRK)	CASTLE ROCK    	16-3
6. 11-BRENDEN AGUILAR(OMAK)	OMAK           
7. 12-GARRET LARSEN(TENI)	TENINO         	4-2
8. 11-DOMINIK STEMER(VASH)	VASHON ISLAND  

Weight Class : 145
1. 11-NIKKO VELTRI(ORTG)	ORTING         	8-1
2. 12-ZAC REISENAUER(CBUR)	COLUMBIA(BURBAN
3. 11-CHRIS MAYOLO(LACT)	LACENTER       	9-1
4. 12-COLTEN SIMS(CASH)	CASHMERE       
5. 12-MYCHEL SALVERSON(LROS)	LAKE ROOSEVELT 	15-6
6. 11-OMAR GOMEZ(ROYL)	ROYAL          
7. 11-RODNEY TREECE(ZILL)	ZILLAH         	6-4 OT
8. 12-SAM WILLIAMS(CSRK)	CASTLE ROCK    

Weight Class : 152
1. 11-CHRIS CASTILLO(ZILL)	ZILLAH         	9-4
2. 12-TANNER BOLT(KETT)	KETTLE FALLS   
3. 12-DILLON FORD(MONT)	MONTESANO      	2-0 OT
4. 12-ZEKE LOMER(CSRK)	CASTLE ROCK    
5. 12-ARTHUR FETTER(ORTG)	ORTING         	7-2
6. 12-DYLAN ELLISON(NEWP)	NEWPORT        
7. 10-NOLIN BARE(GOLD)	GOLDENDALE     	8-1
8. 09-DAMIEN DELAROSA(ROYL)	ROYAL          

Weight Class : 160
1. 11-ROMAN VELAZQUEZ(CASH)	CASHMERE       	5-3
2. 12-ANDREW GRILLO(TONA)	TONASKET       
3. 12-BRETT JOHNSON(PTWN)	PORT TOWNSEND  	15-3
4. 10-BRAYDON ROSS(GOLD)	GOLDENDALE     
5. 12-COLE STANGER(LROS)	LAKE ROOSEVELT 	7-5
6. 11-TAYLER ODNEAL(ILWA)	ILWACO         
7. 11-RYAN KULLA(LACT)	LACENTER       	16-2
8. 11-MATTHEW MACIAS(GRAN)	GRANGER        

Weight Class : 171
1. 11-KEEGAN MCCORMICK(TONA)	TONASKET       	12-7
2. 11-NICK TORRES(NOOK)	NOOKSACK       
3. 12-RYAN CAMPBELL(MONT)	MONTESANO      	8-4
4. 12-DAKOTA SCOTT(WARD)	WARDEN         
5. 11-KYLE TRUDEAX(OMAK)	OMAK           	TF 17-2
6. 12-BILLY MONROE(GOLD)	GOLDENDALE     
7. 12-SAM FISK(CHEW)	CHEWELAH       	5-2
8. 12-JAKE THOMAS(ROYL)	ROYAL          

Weight Class : 189
1. 12-TAYLOR MEEKS(ORTG)	ORTING         	FALL 1:37
2. 12-KANE KOERNER(ZILL)	ZILLAH         
3. 12-MAX THEW(NEWP)	NEWPORT        	8-3
4. 11-COREY COMPTON(MERD)	MERIDIAN       
5. 12-JUSTIN KINCADE(ROYL)	ROYAL          	FALL 2:15
6. 09-ADAM HANSEN(WARD)	WARDEN         
7. 12-SEBASTIAN DEBONT(NOOK)	NOOKSACK       	FALL 4:48
8. 10-DYLAN GREEN(OMAK)	OMAK           

Weight Class : 215
1. 12-NATO OROZCO(CONN)	CONNELL        	8-5
2. 11-JORDAN VELASCO(OMAK)	OMAK           
3. 11-NATHANIEL DEARDORFF(ZILL)	ZILLAH         	3-0
4. 12-GERAN WEBB(VASH)	VASHON ISLAND  
5. 11-BRANDON HUDSON(TONA)	TONASKET       	5-4
6. 11-DALLAS WATKINS(LKSD)	LAKESIDE(9 MILE
7. 11-NOBLE STONEMAN(NVAL)	NACHES VALLEY  	13-7
8. 09-TYLER VINING(KETT)	KETTLE FALLS   

Weight Class : 285
1. 11-PETE ALMAGUER(GRAN)	GRANGER        	FALL 1:40
2. 11-WILL PETERS(CHEW)	CHEWELAH       
3. 12-JOHN MYERS(ZILL)	ZILLAH         	FALL 2:46
4. 12-JOHN DELAP(OKAN)	OKANOGAN       
5. 12-ASHTON GOTTSCHALK(NVAL)	NACHES VALLEY  	4-3
6. 11-BRAD IVES(OMAK)	OMAK           
7. 12-TANNER HOUSE (FRKS)	FORKS          	FALL 2:41
8. 12-ALEX BARNES(ORTG)	ORTING