3A Washington State MAT CLASSIC XXII Championships 2010
Weight Class : 103
1. 10-ANDREW CUNNINGHAM(BLAK)	BONNEY LAKE    	4-2
2. 09-DILLON HARRIS(YELM)	YELM           
3. 11-AARON GARCIA(RENT)	RENTON         	3-0
4. 10-NATHAN GONZALEZ(SUNN)	SUNNYSIDE      
5. 09-TYKE REID(AUMV)	AUBURN MOUNTAIN	9-2
6. 12-JOSEPH BRATZ(GLPK)	GLACIER PEAK   
7. 09-JESSIE LOPEZ(EVRT)	EVERETT        	9-1
8. 11-RICHARD GEDDES(WRIV)	WHITE RIVER    

Weight Class : 112
1. 09-JAKE VELARDE(NKIT)	NORTH KITSAP   	3-1 OT
2. 10-CODY YEIK(OLYP)	OLYMPIC        
3. 12-VANG LOR(RGSK)	ROGERS (SPOKANE	10-3
4. 11-MATT CASIMES(BELV)	BELLEVUE       
5. 10-JEREN HUFFORD(YELM)	YELM           	9-0
6. 11-JAREN NOVAKOVICH(EVSK)	EAST VALLEY(SPO
7. 11-KENNY GRIGGS(LAKS)	LAKES          	FALL 0:53
8. 10-ZACK CALKINS(LYNN)	LYNNWOOD       

Weight Class : 119
1. 11-DYLAN HYDER(YELM)	YELM           	3-0
2. 11-JARED BERLINGER(NCNT)	NORTH CENTRAL  
3. 12-PRESTON HU(UNON)	UNION          	FALL 2:00
4. 11-JOSH INOUYA-CLAYTON(YELM)	YELM           
5. 09-BRANDON SHORT(WRIV)	WHITE RIVER    	TFALL 16-0
6. 11-JUSTUS STRONG-RICO(LAKS)	LAKES          
7. 11-JOSH ST.MARIE(GLPK)	GLACIER PEAK   	4-0
8. 11-ZACK HAMILTON(ODEA)	ODEA           

Weight Class : 125
1. 11-HUNTER FILE(ENUM)	ENUMCLAW       	4-2 OT
2. 12-NATHAN BROWN(NCNT)	NORTH CENTRAL  
3. 11-MARCUS CRONE(YELM)	YELM           	10-0
4. 10-TYLER DAVIS(UNON)	UNION          
5. 12-DREW DACEY(AUMV)	AUBURN MOUNTAIN	FALL 1:22
6. 12-WYATT MAGUIRE(MTSP)	MT. SPOKANE    
7. 11-KYLE SHANAFELT(MRCR)	MERCER ISLAND  	5-1
8. 11-JOSH SPIEZLE(BELV)	BELLEVUE       

Weight Class : 130
1. 12-TJ PERETTI(AUMV)	AUBURN MOUNTAIN	5-0
2. 10-JAMES BRADLEY(YELM)	YELM           
3. 12-JESSE BORCHERDING(OLYP)	OLYMPIC        	8-2
4. 10-MITCHELL BOCOOK(NCNT)	NORTH CENTRAL  
5. 11-DARREN BUNKE(SHAD)	SHADLE PARK    	4-2
6. 09-LUCAS SOMERA(ENUM)	ENUMCLAW       
7. 12-ROBERT KAUTZMAN(WRIV)	WHITE RIVER    	8-6
8. 10-BRADY MAST (SDWL)	SEDRO WOOLLEY  

Weight Class : 135
1. 12-CALEB GIFFORD(HANF)	HANFORD        	FALL 3:04
2. 12-SEAN BILTOFT(EVSK)	EAST VALLEY(SPO
3. 12-DEREK ENTZ(SHAD)	SHADLE PARK    	7-6
4. 12-KYLE YOUNG(ENUM)	ENUMCLAW       
5. 12-KYLE WILEY(PRAR)	PRAIRIE        	INJ DEF
6. 11-CALEB THORNHILL(YELM)	YELM           
7. 12-ANDREW FOX(ENUM)	ENUMCLAW       	10-4
8. 10-BLAKE JOHNSON(MRCR)	MERCER ISLAND  

Weight Class : 140
1. 12-NICK BENDON(BLAK)	BONNEY LAKE    	5-1
2. 12-ALEC WILLIAMS(WRIV)	WHITE RIVER    
3. 12-PATRICK BENSON(YELM)	YELM           	INJ DEF
4. 11-MIGUEL SALAMANCA(CAMA)	CAMAS          
5. 11-JACK JOHNSON(FERN)	FERNDALE       	INJ DEF
6. 12-RICKY SIMON(UNON)	UNION          
7. 10-JORDAN WATTS(MTVN)	MT. VERNON     	INJ DEF
8. 12-ANDREW PARADA(MDDL)	MEADOWDALE     

Weight Class : 145
1. 12-BRANDON YEIK(OLYP)	OLYMPIC        	13-7
2. 10-HAMILTON NOEL(LBIS)	LIBERTY(ISSAQUA
3. 12-DEREK VANWYHE(GLPK)	GLACIER PEAK   	8-5
4. 11-MATT OWENS(HANF)	HANFORD        
5. 12-ADAM RAEMER(PANG)	PORT ANGELES   	14-2
6. 12-SCOTT LE(CAMA)	CAMAS          
7. 12-CHANCE MITCHELL(ENUM)	ENUMCLAW       	FALL 1:29
8. 12-TORREY TURNER(FKPR)	FRANKLIN PIERCE

Weight Class : 152
1. 12-TYLER KING(AUMV)	AUBURN MOUNTAIN	2-0
2. 11-JOSH MUSICK(ENUM)	ENUMCLAW       
3. 12-JOE BARRINGTON(MTVN)	MT. VERNON     	15-3
4. 12-ERIK OVENS(BELV)	BELLEVUE       
5. 12-MATT HOYT(OLYP)	OLYMPIC        	11-6
6. 12-CONNOR BRAME(FERN)	FERNDALE       
7. 12-ADAM PRICE(SHAD)	SHADLE PARK    	3-1
8. 11-AUSTIN PEA(MTSP)	MT. SPOKANE    

Weight Class : 160
1. 10-CALEB O ' HALEK(OLYP)	OLYMPIC        	3-0
2. 11-KARIO WALLIN(ENUM)	ENUMCLAW       
3. 11-ISAIAH CORWIN(LINB)	LINDBERGH      	FALL :40
4. 12-JERRY CONTRERAS(EVRT)	EVERETT        
5. 12-CHASE OSWALT(PENS)	PENINSULA      	4-3
6. 12-GINO CLEMENT(ODEA)	ODEA           
7. 12-ANDRE COURIE(TIMB)	TIMBERLINE     	9-4
8. 11-JAY CHAKRAVARTY(LBIS)	LIBERTY(ISSAQUA

Weight Class : 171
1. 12-DEREK GARCIA(SDWL)	SEDRO WOOLLEY  	18-5
2. 12-BEN CARTER(NCNT)	NORTH CENTRAL  
3. 12-STEVE CONN(KNDY)	KENNEDY        	8-4
4. 10-COLTON MALEK(ENUM)	ENUMCLAW       
5. 12-DANNY LOPEZ(EVRT)	EVERETT        	9-2
6. 12-CALEB MALYCHEWSKI(CAMA)	CAMAS          
7. 11-MICHAEL SLY(PENS)	PENINSULA      	3-2
8. 10-DILLON THOMAS(UNON)	UNION          

Weight Class : 189
1. 10-CLINT COULTER(UNON)	UNION          	3-1
2. 11-ANTHONY WHITMARSH(NCNT)	NORTH CENTRAL  
3. 11-COLTON KNEBEL(MRCR)	MERCER ISLAND  	FALL 1:59
4. 12-TRISTAN GREIG(FERN)	FERNDALE       
5. 12-DYLAN FOSTER(WVYK)	WEST VALLEY(YAK	3-2
6. 10-PETER JOHNSON(BLCH)	BLANCHET       
7. 11-DYLAN LEMERY(SHAD)	SHADLE PARK    	13-4
8. 11-NATHAN CRISTION(PANG)	PORT ANGELES   

Weight Class : 215
1. 12-ALEC BIRD(EVRT)	EVERETT        	FALL 2:57
2. 12-CHASE MYERS(WRIV)	WHITE RIVER    
3. 10-JIMMY TRULL(BELV)	BELLEVUE       	FALL 3:22
4. 12-THOMAS YANDALL(EGSE)	EVERGREEN(SEA) 
5. 12-FAAPO REEDUS(FKPR)	FRANKLIN PIERCE	6-4
6. 12-CHRIS HARLIN(LBIS)	LIBERTY(ISSAQUA
7. 12-STEVE KNAPP(ENUM)	ENUMCLAW       	FALL :35
8. 11-TJ BLACKBURN(MRCR)	MERCER ISLAND  

Weight Class : 285
1. 11-CODY TREDDENBARGER(JUAN)	JUANITA        	FALL 0:46
2. 12-JOSE BARAJAS(SUNN)	SUNNYSIDE      
3. 12-STEVEN TAYLOR(NCNT)	NORTH CENTRAL  	3-2
4. 12-JARED DORSEY(BLAK)	BONNEY LAKE    
5. 12-KOENRAD SWARTZ(SDWL)	SEDRO WOOLLEY  	FALL :55
6. 11-MAX PROUDFIT(UNON)	UNION          
7. 12-JOSH STEPHENS(YELM)	YELM           	9-4
8. 11-KYLE RODARTE(WRIV)	WHITE RIVER