4A Washington State MAT CLASSIC XXII Championships 2010
Weight Class : 103
1. 10-STEVEN HOPKINS (TAHO)	TAHOMA         	Fall 5:58
2. 11-RUBEN NAVEJAS (KWOD)	KENTWOOD       
3. 12-JESUS VALDEZ (KMER)	KENT MERIDIAN  	7-5
4. 10-MICHAEL NGUYEN(EGVN)	EVERGREEN(VANCO
5. 09-ERIC SOLER (LKST)	LAKE STEVENS   	2-0
6. 09-JOSH NEWBERG(KELS)	KELSO          
7. 09-BEAU GLEED(MSLK)	MOSES LAKE     	Fall 2:59
8. 11-ALEXIO GARCIA(DVIS)	DAVIS          

Weight Class : 112
1. 12-JOSH HEINZER (LKST)	LAKE STEVENS   	13-5
2. 10-BRYCE EVANS (RGPU)	ROGERS(PUYALLUP
3. 11-TYLER CLARK(UNIV)	UNIVERSITY     	4-3
4. 11-JAROD MAYNES(CVAL)	CENTRAL VALLEY 
5. 11-HAYDEN PETERSON (KWOD)	KENTWOOD       	5-2
6. 11-ANDREW VULLIET (EDWD)	EDMONDS-WOODWAY
7. 11-RILEY MILLER(KELS)	KELSO          	7-2
8. 11-BRANDON MATLOCK(UNIV)	UNIVERSITY     

Weight Class : 119
1. 10-ARES CARPIO (TBEA)	TODD BEAMER    	9-3
2. 10-JOEY PALMER (RGPU)	ROGERS(PUYALLUP
3. 12-ELY GARZA(SRDG)	SOUTHRIDGE     	7-5
4. 11-BRANDON BYERS(UNIV)	UNIVERSITY     
5. 11-RYAN RODRIGO (LKST)	LAKE STEVENS   	9-0
6. 11-AUSTIN FRAZIER(HERI)	HERITAGE       
7. 11-TERRILL WILSON(SKIT)	SOUTH KITSAP   	9-5
8. 11-BRANDON LEACH (SWOD)	SHOREWOOD      

Weight Class : 125
1. 10-JEREMY GOLDING(MEAD)	MEAD           	5-4 OT
2. 12-EFRAIN AGUILAR (GKAP)	GRAHAM-KAPOWSIN
3. 12-CODY WOOD(HERI)	HERITAGE       	11-6
4. 11-TANNER STURDEVANT (GKAP)	GRAHAM-KAPOWSIN
5. 12-KAMM FREUDENSTEIN(FOSS)	FOSS           	Fall 4:45
6. 12-DAVID PERALEZ(MSLK)	MOSES LAKE     
7. 11-GARRETT MCDANIEL(KELS)	KELSO          	7-5
8. 11-MAC HUTCHISON (EDWD)	EDMONDS-WOODWAY

Weight Class : 130
1. 12-KURTIS GIBERSON(KELS)	KELSO          	4-1
2. 11-RYAN DEWEESE (EDWD)	EDMONDS-WOODWAY
3. 12-KELLY MAUGHAN (AUBN)	AUBURN         	3-1
4. 12-TRAVIS METCALF (GKAP)	GRAHAM-KAPOWSIN
5. 11-DUSTIN UTECHT(RICH)	RICHLAND       	2-0
6. 09-TYLER MCLEAN(MEAD)	MEAD           
7. 12-SPENCER RICKETSON(SKIT)	SOUTH KITSAP   	6-5
8. 11-WILLIE PINEDA (AUBN)	AUBURN         

Weight Class : 135
1. 12-BRANDON RIEHLE(FERR)	FERRIS         	Fall 5:01
2. 10-STEVEN WALKLEY (LKST)	LAKE STEVENS   
3. 12-IVAN MUKOMOL (TJEF)	THOMAS JEFFERSO	7-3
4. 12-KEVIN HARDER(UNIV)	UNIVERSITY     
5. 12-NICK SAUCEDA(DVIS)	DAVIS          	5-2
6. 11-CODY BARICH(SKIT)	SOUTH KITSAP   
7. 12-JORDAN HIGA (TAHO)	TAHOMA         	9-5
8. 10-GRANT STEEN (GKAP)	GRAHAM-KAPOWSIN

Weight Class : 140
1. 12-TYLER LAMB (TAHO)	TAHOMA         	7-2
2. 10-NICO MORENO(MSLK)	MOSES LAKE     
3. 12-SCOTT DAVIS(FERR)	FERRIS         	2-0
4. 12-KYLE WALKER(HERI)	HERITAGE       
5. 12-BRIAN DONALDSON (MARY)	MARYSVILLE-PILC	9-7
6. 12-DYLAN ULLERY (LWAS)	LAKE WASHINGTON
7. 10-DALTON EVANGER (GKAP)	GRAHAM-KAPOWSIN	5-2
8. 12-JOSH KNIPPEL(EGVN)	EVERGREEN(VANCO

Weight Class : 145
1. 12-KYLE MCINTOSH (TJEF)	THOMAS JEFFERSO	10-7
2. 12-PEDRO MENDOZA(KAMI)	KAMIAKIN       
3. 12-NIKO HUGHES(KELS)	KELSO          	9-3
4. 12-BEN SNOW(MEAD)	MEAD           
5. 12-LUKE PERRY (SNOH)	SNOHOMISH      	8-2
6. 12-SEAN CAVANAGH (KLAK)	KENTLAKE       
7. 11-NATHAN SHORTT (ARLG)	ARLINGTON      	6-3
8. 12-ZACH CHRYSANTHOU (LWAS)	LAKE WASHINGTON

Weight Class : 152
1. 12-RYAN ZUMWALT(UNIV)	UNIVERSITY     	Fall 3:21
2. 12-DYLAN APARIS (DECA)	DECATUR        
3. 12-ETHAN COBB(MTVW)	MOUNTAIN VIEW  	4-1
4. 12-DAVEY BROWNE(GHAR)	GIG HARBOR     
5. 12-KEVIN MCCANTA (NWPT)	NEWPORT (BELLEV	5-1
6. 12-NICK HUNT(WENA)	WENATCHEE      
7. 12-DUSTIN WARD (ARLG)	ARLINGTON      	8-5
8. 12-DANNY CHRISIANSON (SKLN)	SKYLINE        

Weight Class : 160
1. 12-JAKE MASON(UNIV)	UNIVERSITY     	7-6 OT
2. 12-MICAH MORRILL (SNOH)	SNOHOMISH      
3. 12-JACOB ANDERSON (LKST)	LAKE STEVENS   	9-5
4. 11-JAMES SOUZA (EMRD)	EMERALD RIDGE  
5. 12-BEN DRAEGER (TBEA)	TODD BEAMER    	3-2
6. 12-NICK LEMMON (KMER)	KENT MERIDIAN  
7. 12-CRAIG DYESS(SKIT)	SOUTH KITSAP   	2-1
8. 12-CORT NUTTER(EGVN)	EVERGREEN(VANCO

Weight Class : 171
1. 11-DYLAN RUTLEDGE (AUBN)	AUBURN         	5-2
2. 11-CONNER HARTMANN(SKIT)	SOUTH KITSAP   
3. 11-COLTEN WILLIAMS (EMRD)	EMERALD RIDGE  	5-2
4. 10-KADYN DEL TORO (CURT)	CURTIS         
5. 11-MARK MORRILL (SNOH)	SNOHOMISH      	Fall 3:50
6. 12-JORDAN PINE(OLYM)	OLYMPIA        
7. 11-RUSSELL STINSON(FERR)	FERRIS         	5-3
8. 12-CONNOR GLEASON (TBEA)	TODD BEAMER    

Weight Class : 189
1. 12-NICK BAYER (TAHO)	TAHOMA         	10-5
2. 12-MITCH STEED (EMRD)	EMERALD RIDGE  
3. 12-JACOB SEALBY(WENA)	WENATCHEE      	4-2
4. 11-DUSTIN JOHNSON(UNIV)	UNIVERSITY     
5. 12-ERIC EASTMAN(WALA)	WALLA WALLA    	6-4
6. 12-BRAD GEE (STWD)	STANWOOD       
7. 12-GARRY KROSHKO (MARN)	MARINER        	Injury Default
8. 12-JUSTIN GROW (LKST)	LAKE STEVENS   

Weight Class : 215
1. 11-BRIAN CHAMBERLAIN(MSLK)	MOSES LAKE     	9-4
2. 12-KONNER KNUDTSEN (TAHO)	TAHOMA         
3. 12-JACOB TROTTER(MEAD)	MEAD           	Fall 2:49
4. 12-ANTHONY DEMATTEO (SKLN)	SKYLINE        
5. 12-CHRIS YOUNG (AUBN)	AUBURN         	10-2
6. 12-LUCAS SEALBY(WENA)	WENATCHEE      
7. 11-TIM PERAZA(EGVN)	EVERGREEN(VANCO	Fall 4:13
8. 12-RICKY MANZ (RGPU)	ROGERS(PUYALLUP

Weight Class : 285
1. 11-KABE FLUAITT(MSLK)	MOSES LAKE     	7-3
2. 11-NICK CONLAN (AUBN)	AUBURN         
3. 11-JAKE LADEN(UNIV)	UNIVERSITY     	D 2-1
4. 12-DALTON COSBY(UNIV)	UNIVERSITY     
5. 12-NATHAN HERRICK (KWOD)	KENTWOOD       	Injury Default
6. 11-DANNY SHELTON (AUBN)	AUBURN         
7. 12-DEAN ROGERS(HERI)	HERITAGE       	2-1
8. 11-DRAKE WATSON (RGPU)	ROGERS(PUYALLUP