WIAA
WIAA
435 Main Ave S | Renton, WA 98057 | (425) 687-8585
Twitter
Instagram
FaceBook
About > Districts & Leagues > Districts & Leagues Information

2014-2016 WIAA League Alignments

 League Alignment changes from 2012-14 to 2014-16


Northwest District One

NORTHWEST 1B NORTHWEST 1B/2B CASCADE 1A/2A NORTHWEST 1A/2A/3A WESCO SOUTH 2A/3A
Grace Academy
Highland Christian Prep
Lopez Island
Lummi
Orcas Christian
Providence Classical Christian
Skykomish
St. Paul's Academy
Tulalip Heritage
Cedar Park Christian (MLT) 1B
Concrete 2B
Darrington 2B
Friday Harbor 2B
La Conner 2B
Mount Vernon Christian 1B
Orcas Island 2B

Shoreline Christian 1B
Archbishop Murphy 2A (opt up)
Cedar Park Christian (Bothell) 1A
Cedarcrest 2A
Granite Falls 2A
King's 1A
Lakewood 2A
South Whidbey 1A
Sultan 1A
Anacortes 2A
Bellingham 2A
Blaine 2A
Burlington-Edison 2A
Ferndale 3A
Lynden 2A
Lynden Christian 1A
Meridian 1A
Mt. Baker 1A
Nooksack Valley 1A
Sedro-Woolley 2A
Sehome 2A
Squalicum 2A
Edmonds-Woodway
Glacier Peak
Lynnwood
Meadowdale
Mountlake Terrace
Shorecrest 2A
Shorewood

WESCO NORTH 3A WESCO 4A
Arlington
Everett
Marysville Getchell
Marysville Pilchuck
Oak Harbor
Stanwood
Cascade (Everett)
Jackson
Kamiak
Lake Stevens
Mariner
Monroe
Mount Vernon
Snohomish

Sea-King District Two

INDEPENDENT SEA-TAC 1B EMERALD CITY 1A KINGCO 2A/3A METRO 3A KINGCO 4A
Auburn Adventist 2B
Chief Kitsap Academy
Seattle Waldorf 1B
Christian Faith
Crosspoint Academy
Evergreen Lutheran
Mt. Rainier Lutheran
Muckleshoot
Northwest Yeshiva
Puget Sound Adventist
Quilcene
Rainier Christian
Seattle Lutheran
Shorewood Christian
Annie Wright
Bear Creek
Bush
Eastside Prep
Forest Ridge
Northwest
Overlake
Seattle Academy
University Prep
Bellevue 3A
Interlake 3A
Juanita 3A
Lake Washington 2A
Liberty (Issaquah) 3A
Mercer Island 3A
Sammamish 2A
Bainbridge
Ballard
Bishop Blanchet
Chief Sealth
Cleveland
Eastside Catholic
Franklin
Garfield
Holy Names
Ingraham
Lakeside (Seattle)
Nathan Hale
O'Dea
Rainier Beach
Roosevelt
Seattle Prep
West Seattle
Bothell
Eastlake
Inglemoor
Issaquah
Mt. Si
Newport (Bellevue)
Redmond
Skyline
Woodinville

West Central District Three

INDEPENDENT NORTH OLYMPIC 1B NISQUALLY 1A OLYMPIC 1A/2A SPSL 2A SEAMOUNT 2A/3A
Tacoma School of the Arts 1A*

*MUSIC ONLY
Clallam Bay
Crescent
Neah Bay
Bellevue Christian
Cascade Christian
Charles Wright
Seattle Christian
Vashon Island
Bremerton 2A
Chimacum 1A
Coupeville 1A
Kingston 2A
Klahowya 2A
North Kitsap 2A
North Mason 2A
Olympic 2A
Port Angeles 2A
Port Townsend 1A
Sequim 2A
Clover Park
Fife
Franklin Pierce
Orting
River Ridge
Steilacoom
Washington
White River
Evergreen (Seattle) 2A
Foster 2A
Hazen 3A
Highline 2A
Kennedy Catholic 3A
Lindbergh 2A
Renton 2A
Tyee 2A

NARROWS 3A SPSL 3A NARROWS 4A SPSL NORTH 4A SPSL SOUTH 4A
Capital
Central Kitsap
Foss
Lincoln
Mt. Tahoma
North Thurston
Shelton
Wilson

Auburn
Auburn Mountainview
Auburn Riverside
Bonney Lake
Enumclaw
Lakes
Peninsula
Sumner
Bellarmine Prep
Gig Harbor
Olympia
South Kitsap
Stadium
Timberline
Yelm
Decatur
Federal Way
Jefferson
Kent-Meridian
Kentlake
Kentridge
Kentwood
Mount Rainier
Tahoma
Todd Beamer
Bethel
Curtis
Emerald Ridge
Graham-Kapowsin
Puyallup
Rogers
Spanaway Lake

Southwest Washington District Four


INDEPENDENT 1B COLUMBIA VALLEY 1B CENTRAL 2B PACIFIC 2B EVERGREEN 1A TRICO 1A EVERGREEN 2A
Lake Quinault
Mary M. Knight
Naselle
North River
Oakville
Taholah
Wishkah
Columbia Adventist
Firm Foundation Christian
Pope John Paul II
Three Rivers Christian
WA School f/t Deaf
Adna
Morton-White Pass
Mossyrock
Napavine
Onalaska
Pe Ell
Toledo
Toutle Lake
Wahkiakum
Winlock
Chief Leschi
Ilwaco
Life Christian Academy
North Beach
Northwest Christian (Lacey)
Ocosta
Rainier
Raymond
South Bend
Tacoma Baptist
Willapa Valley
Aberdeen 2A
Eatonville
Elma
Forks
Hoquiam
Montesano
Rochester 2A
Tenino
Castle Rock
Kalama
King's Way Christian
La Center
Seton Catholic
Stevenson
Columbia (White Salmon)
Black Hills
Centralia
Tumwater
W F West

GREATER ST. HELENS 2A GREATER ST. HELENS 3A GREATER ST. HELENS 4A
Hockinson
Hudson's Bay
Mark Morris
R A Long
Ridgefield
Washougal
Woodland
Columbia River
Ft. Vancouver
Kelso
Prairie
Battle Ground
Camas
Evergreen (Vancouver)
Heritage
Mountain View
Skyview
Union

Yakima Valley District Five

GREATER COLUMBIA GORGE 1B SCAC EAST 1A SCAC WEST 1A CWAC 2A MID-COLUMBIA 3A MID-COLUMBIA 4A
Bickleton
Glenwood
Klickitat
Lyle-Wishram
Sunnyside Christian
Trout Lake
Yakama Tribal
Columbia (Burbank)
Connell
Kiona-Benton
River View
Royal
Wahluke
Cle Elum
Goldendale
Granger
Highland
La Salle
Naches Valley
Zillah
East Valley (Yakima)
Ellensburg
Ephrata (Dist. 6)
Grandview
Othello
Prosser
Quincy (Dist. 6)
Selah
Toppenish
Wapato
Hanford
Kamiakin
Kennewick
Southridge

Chiawana
Pasco
Richland
Walla Walla

North Central District Six

CENTRAL WASHINGTON 1B CENTRAL WASHINGTON 2B CARIBOU TRAIL 1A COLUMBIA BASIN BIG-9 3A/4A
Cascade Christian Academy
Easton
Entiat
Mansfield
Moses Lake Christian Academy
Pateros
Riverside Christian (Dist. 5)
Thorp
Wilson Creek
Brewster
Bridgeport
Kittitas
Lake Roosevelt
Liberty Bell
Mabton (Dist. 5)
Manson
Okanogan
Oroville
Soap Lake
Tonasket
Warden (Dist. 5)
Waterville
White Swan (Dist. 5)
Cascade (Leavenworth)
Cashmere
Chelan
Omak
Davis
Eastmont
Eisenhower
Moses Lake
Sunnyside
Wenatchee
West Valley (Yakima)
 
Northeast District Seven

NORTHEAST 1B NORTHEAST 2B NORTHEAST 1A GREAT NORTHERN 2A
Almira Coulee Hartline
Columbia (Hunters)
Curlew
Cusick
Inchelium
Northport
Odessa-Harrington
Republic
Selkirk
Valley Christian
Wellpinit
Colfax
Davenport
Kettle Falls
Liberty
Lind-Ritzville-Sprague
Mary Walker (Springdale)
Northwest Christian (Colbert)
Reardan
St. George's
Tekoa-Rosalia
Wilbur-Creston
Colville
Deer Park
Freeman
Jenkins (Chewelah)
Lakeside (Nine Mile Falls)
Medical Lake
Newport (Newport)
Riverside
Cheney
Clarkston
East Valley (Spokane)
Pullman
West Valley (Spokane)
 
Greater Spokane District Eight

GREATER SPOKANE 3A/4A
Central Valley 4A
Ferris 4A
Gonzaga Prep 4A
Lewis and Clark 4A
Mead 4A
Mt. Spokane 3A
North Central 3A
Rogers 3A
Shadle Park 3A
University 3A

Southeast District Nine

SOUTHEAST 1B SOUTHEAST 2B
Colton
Garfield-Palouse
LaCrosse-Washtucna-Kahlotus
Liberty Christian
Pomeroy
St. John-Endicott
Oakesdale
Touchet
Asotin
Dayton
DeSales
Tri-Cities Prep
Waitsburg-Prescott
Walla Walla Valley Academy


Washington Interscholastic Activities Association  |   435 Main Ave S   |  Renton, WA 98057  |  (425) 687-8585  |  © 2017