3A Washington State MAT CLASSIC XXX Championships 2018
Weight Class : 106
1. 9-YUSIEF LILLIE(BLAK)	BONNEY LAKE	TFALL 3:10
2. 10-DONNIE KRISSAK(BETH)	BETHEL
3. 12-COLE DAURIE(MARY)	MARYSVILLE-PILCHUCK	4-2
4. 11-ALAN LUFF(KELS)	KELSO
5. 9-NOAH MESSMAN(MTVW)	MOUNTAIN VIEW	FALL 4:28
6. 10-JACOB CARR(MTSP)	MT. SPOKANE
7. 9-GAGE NELSON(YELM)	YELM	FALL 2:22
8. 9-SAEVION LEE(BETH)	BETHEL

Weight Class : 113
1. 11-BRENDEN CHAOWANAPIBOOL(BLAK)	BONNEY LAKE	FALL 5:59
2. 10-JARRET SHARP(MTSP)	MT. SPOKANE
3. 11-BOIRA MOKMOUEN(LINC)	LINCOLN	5-2
4. 11-JAIDEN BUNDY(SQAL)	SQUALICUM
5. 11-COTY CHABOT(BETH)	BETHEL	6-1
6. 12-ZACK CRAMER(NCNT)	NORTH CENTRAL
7. 11-XAVIER ZAVALA(KAMI)	KAMIAKIN	13-0
8. 10-GUILLERMO RAMIREZ(KAMI)	KAMIAKIN

Weight Class : 120
1. 12-BRANDON KAYLOR(BLAK)	BONNEY LAKE	6-3
2. 12-BRYCE MILLER(KELS)	KELSO
3. 9-CASEY HOWERTON(MTSP)	MT. SPOKANE	FALL 3:33
4. 12-JASE COOPER(SQAL)	SQUALICUM
5. 12-GAVIN STEWART(YELM)	YELM	10-3
6. 9-RILEY BUTH(MTSP)	MT. SPOKANE
7. 10-RYAN BROWN(BETH)	BETHEL	8-6
8. 10-HOWIE HARE(EDWD)	EDMONDS-WOODWAY

Weight Class : 126
1. 11-BLAKE HANEY(MTSP)	MT. SPOKANE	7-2
2. 12-EVAN TRACY(BLAK)	BONNEY LAKE
3. 11-GRAYSON LECOMPTE(EDWD)	EDMONDS-WOODWAY	3-0
4. 12-GIOVANNI PENALOZA(SRDG)	SOUTHRIDGE
5. 11-RYAN DAVIS(YELM)	YELM	18-9
6. 11-JEREMIAH DUNCOMBE(LINC)	LINCOLN
7. 10-DERICK SOTO(KELS)	KELSO	TFALL 
8. 10-HUGH CURTIS(NTHL)	NATHAN HALE

Weight Class : 132
1. 11-AUSTIN ALMAGUER(KAMI)	KAMIAKIN	6-1
2. 11-CLAYTON GILLIAM(NCNT)	NORTH CENTRAL
3. 9-KY HANEY(MTSP)	MT. SPOKANE	FALL 2:59
4. 12-ARIA ZAREI(MDDL)	MEADOWDALE
5. 12-SALIHOU FATTY(EDWD)	EDMONDS-WOODWAY	8-2
6. 12-ZANDER COAKLEY(LAKS)	LAKES
7. 12-ZACHARIAH GOMEZ(BLCH)	BISHOP BLANCHET	3-0
8. 12-JORDAN MILLER(KELS)	KELSO

Weight Class : 138
1. 12-CHRISTIAN FREUND(KELS)	KELSO	4-2 3OT
2. 12-GAVIN GIES(NCNT)	NORTH CENTRAL
3. 12-DEVYN SWEEM(BETH)	BETHEL	9-4
4. 11-KLOUSE ALBERS(SHAD)	SHADLE PARK
5. 11-ISAIAH GALINDO(MARY)	MARYSVILLE-PILCHUCK	FALL 4:29
6. 12-BREYDEN BARATONE(SRDG)	SOUTHRIDGE
7. 11-TREY PADGETT(MGET)	MARYSVILLE GETCHELL	9-0
8. 11-DAYNE TUOHIMAA(EVRT)	EVERETT

Weight Class : 145
1. 12-MASON PHILLIP(STWD)	STANWOOD	TFALL 3:56
2. 11-JEREMY HERNANDEZ(REDM)	REDMOND
3. 10-JOEY CHAVEZ(KAMI)	KAMIAKIN	7-5
4. 10-NOLAN CASEY(PENS)	PENINSULA
5. 11-KADIN SHAW(NCNT)	NORTH CENTRAL	4-3
6. 11-ZACK CLARK(MTSP)	MT. SPOKANE
7. 11-JADEN SCHWARTZ(FERN)	FERNDALE	5-2
8. 12-DUSTIN JOHNSON(ECAT)	EASTSIDE CATHOLIC

Weight Class : 152
1. 12-JAKE HOWERTON(MTSP)	MT. SPOKANE	3-2
2. 11-SIONE HALO(KAMI)	KAMIAKIN
3. 11-CODY COFFEY(BLAK)	BONNEY LAKE	FALL 1:57
4. 9-JUAN ESCOBAR(SHAD)	SHADLE PARK
5. 12-JOHN BITTINGER(GHAR)	GIG HARBOR	16-7
6. 12-STEVEN SALTZ(SRDG)	SOUTHRIDGE
7. 12-BRAYDEN LIEBE(KELS)	KELSO	FALL 3:33
8. 12-JONAH ANDREWS(MRCR)	MERCER ISLAND

Weight Class : 160
1. 11-JOSH WALKER(BETH)	BETHEL	5-1
2. 12-EMILIO RAMOS(KNWK)	KENNEWICK
3. 11-MIKAEL FAILOR(SRDG)	SOUTHRIDGE	8-6
4. 10-RILEY VAN SCOY(STWD)	STANWOOD
5. 12-JOSH JOHNSON(NCNT)	NORTH CENTRAL	INJ DEF
6. 11-RILEY BENNETT(EVRT)	EVERETT
7. 11-ZAYNE BALL(GHAR)	GIG HARBOR	9-3
8. 11-CHAYTON MILLER(YELM)	YELM

Weight Class : 170
1. 11-JACOB OLSON(KAMI)	KAMIAKIN	FALL :39
2. 12-ALAN BADLEY(ODEA)	O'DEA
3. 12-DYLAN GOODPASTER(EGVN)	EVERGREEN{VANC}	FALL 1:24
4. 11-ISAAC CASEY(PENS)	PENINSULA
5. 10-CAYDEN WHITE(MARY)	MARYSVILLE-PILCHUCK	6-4
6. 12-BEN BERGONZINE(KELS)	KELSO
7. 11-TRE PHILLIPS(RGSK)	ROGERS(SPOKANE)	14-1
8. 12-MATTHEW MOEHRLE(JUAN)	JUANITA

Weight Class : 182
1. 11-DERRICK PLATT(YELM)	YELM	7-1
2. 12-TAYVEN KING(MTSP)	MT. SPOKANE
3. 12-AJ HOGGATT(KELS)	KELSO	7-2
4. 12-ALEX CLEARY(FERN)	FERNDALE
5. 12-ALTON CULVER(MTVW)	MOUNTAIN VIEW	9-2
6. 12-NOAH WINDER(NTHU)	NORTH THURSTON
7. 11-NICK LANGER(PRAP)		14-0
8. 12-SKYLER KLOTH(ODEA)	O'DEA

Weight Class : 195
1. 12-JJ DIXON(LINC)	LINCOLN	8-1
2. 11-DONNIE HOWARD(MRCR)	MERCER ISLAND
3. 11-MASON MIETHE(MTSP)	MT. SPOKANE	6-0
4. 12-JAZZ SHERROD(BLAK)	BONNEY LAKE
5. 11-FALEMALAMA WEGGEN(SPAN)	SPANAWAY LAKE	FALL 4:13
6. 12-ERIC STAYROOK(SRDG)	SOUTHRIDGE
7. 11-CHRISTIAN BALMER(EVRT)	EVERETT	6-3
8. 12-OZEAS CERVANTES(SRDG)	SOUTHRIDGE

Weight Class : 220
1. 12-BRIAN PULLMAN(SQAL)	SQUALICUM	3-1 OT
2. 12-SAM PETERSON(BLAK)	BONNEY LAKE
3. 12-JACK MARKOWITZ(ODEA)	O'DEA	INJ DEF
4. 11-JANOAH THOMAS(LINC)	LINCOLN
5. 11-VADIM BOBROVNIKOV(RGSK)	ROGERS(SPOKANE)	FALL 2:28
6. 12-CONNOR MAHONEY(BLCH)	BISHOP BLANCHET
7. 12-LUKE ESKELSEN(KAMI)	KAMIAKIN	FALL :57
8. 11-ATSAMAZ PLIEV(SRDG)	SOUTHRIDGE

Weight Class : 285
3. 12-JOE LAWRENCE(MARY)	MARYSVILLE-PILCHUCK	6-3 OT
4. 12-ETHAN CALAPP(BETH)	BETHEL
5. 12-YURIY SLUTSKIY(SRDG)	SOUTHRIDGE	FALL 2:45
6. 11-DOMINICK MACK(SQAL)	SQUALICUM
7. 12-ALEX FERRUZCA(MTVW)	MOUNTAIN VIEW	FALL 1:51
8. 11-JOSH GUZIK(RGSK)	ROGERS(SPOKANE)