King County Aquatics Center - Site License             2/19/2011 - 16:02PM
                 WIAA/Dairy Farmers of WA/Les Schwab Tires                 
                    2A Boys State February 18-19, 2011                     
 
 Event 8  Men 500 Yard Freestyle 2A
=========================================================================
 State Record: ! 4:23.06  1995      Wes Oliver, Sammamish
  Meet Record: * 4:36.76  2/18/2011 Steve Sholdra, REN
                 4:31.51  AUTO
                 4:36.36  CONS
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Sholdra, Steve   11 REN               4:36.76    4:35.66*CONS     9  
                 24.76        52.18 (27.42)
        1:19.76 (27.58)     1:47.92 (28.16)
        2:16.16 (28.24)     2:44.40 (28.24)
        3:12.38 (27.98)     3:40.22 (27.84)
        4:08.33 (28.11)     4:35.66 (27.33)
  2 Small, Andy      10 SEH               4:58.74    4:56.27          7  
                 26.03        54.71 (28.68)
        1:24.49 (29.78)     1:54.51 (30.02)
        2:24.82 (30.31)     2:54.97 (30.15)
        3:25.45 (30.48)     3:56.15 (30.70)
        4:26.60 (30.45)     4:56.27 (29.67)
  3 Wilbour, Curran  10 SEH               5:01.79    4:59.19          6  
                 26.33        55.06 (28.73)
        1:26.19 (31.13)     1:56.58 (30.39)
        2:27.56 (30.98)     2:58.68 (31.12)
        3:29.86 (31.18)     4:00.30 (30.44)
        4:30.94 (30.64)     4:59.19 (28.25)
  4 Sheridan, Conra  11 INT               5:02.73    4:59.86          5  
                 26.11        55.14 (29.03)
        1:25.26 (30.12)     1:55.95 (30.69)
        2:26.92 (30.97)     2:58.08 (31.16)
        3:28.91 (30.83)     3:59.46 (30.55)
        4:30.30 (30.84)     4:59.86 (29.56)
  5 Xu, Jason         9 INT               5:07.11    5:02.25          4  
                 27.24        57.06 (29.82)
        1:27.54 (30.48)     1:58.25 (30.71)
        2:28.56 (30.31)     2:59.52 (30.96)
        3:30.05 (30.53)     4:00.40 (30.35)
        4:31.75 (31.35)     5:02.25 (30.50)
  6 Weinstein, Cole  10 COUP              5:04.31    5:03.32          3  
                 27.23        56.73 (29.50)
        1:27.01 (30.28)     1:58.05 (31.04)
        2:29.05 (31.00)     3:00.28 (31.23)
        3:31.32 (31.04)     4:02.37 (31.05)
        4:32.99 (30.62)     5:03.32 (30.33)
  7 Meharg, Collin   12 RA                5:12.44    5:06.65          2  
                 26.29        55.39 (29.10)
        1:25.62 (30.23)     1:56.67 (31.05)
        2:27.83 (31.16)     2:59.17 (31.34)
        3:30.94 (31.77)     4:02.33 (31.39)
        4:35.65 (33.32)     5:06.65 (31.00)
  8 Heo, Jaeyoung     9 PULL              5:07.79    5:09.51          1  
                 26.31        55.26 (28.95)
        1:25.50 (30.24)     1:55.98 (30.48)
        2:27.00 (31.02)     2:58.90 (31.90)
        3:30.85 (31.95)     4:03.89 (33.04)
        4:37.10 (33.21)     5:09.51 (32.41)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Akland, Evan     10 ANAC              5:12.49                   
                 28.14        58.29 (30.15)
        1:29.24 (30.95)     2:00.84 (31.60)
        2:32.68 (31.84)     3:04.57 (31.89)
        3:36.91 (32.34)     4:08.97 (32.06)
        4:41.02 (32.05)     5:12.49 (31.47)
 10 McInturff, Benn   9 PULL              5:20.05                   
                 27.47        57.71 (30.24)
        1:29.45 (31.74)     2:02.14 (32.69)
        2:34.71 (32.57)     3:07.22 (32.51)
        3:40.34 (33.12)     4:13.86 (33.52)
        4:47.33 (33.47)     5:20.05 (32.72)
 11 Williamson, Eli  11 MER               5:20.46                   
                 27.97        58.72 (30.75)
        1:30.22 (31.50)     2:02.18 (31.96)
        2:34.53 (32.35)     3:07.74 (33.21)
        3:41.31 (33.57)     4:14.51 (33.20)
        4:47.70 (33.19)     5:20.46 (32.76)
 12 Summerton, West  11 SQUAL             5:20.55                   
                 28.02        59.62 (31.60)
        1:31.97 (32.35)     2:04.96 (32.99)
        2:38.07 (33.11)     3:11.33 (33.26)
        3:44.34 (33.01)     4:17.82 (33.48)
        4:49.83 (32.01)     5:20.55 (30.72)
 13 Sundstrom, Colt  10 ABER              5:20.86                   
                 28.26      1:00.21 (31.95)
        1:32.54 (32.33)     2:05.63 (33.09)
        2:39.16 (33.53)     3:12.39 (33.23)
        3:46.11 (33.72)     4:19.81 (33.70)
        4:52.47 (32.66)     5:20.86 (28.39)
 14 Butler, Dylan    10 HOCK              5:26.46                   
                 28.08        59.30 (31.22)
        1:31.67 (32.37)     2:04.59 (32.92)
        2:37.46 (32.87)     3:11.47 (34.01)
        3:45.56 (34.09)     4:20.32 (34.76)
        4:54.11 (33.79)     5:26.46 (32.35)
 15 Yasui, Ian        9 SEH               5:31.05                   
                 27.99        59.31 (31.32)
        1:32.66 (33.35)     2:06.68 (34.02)
        2:40.31 (33.63)     3:13.89 (33.58)
        3:48.83 (34.94)     4:24.07 (35.24)
        4:58.60 (34.53)     5:31.05 (32.45)
 16 Guhlke, Connor   11 LIND              5:35.64                   
                 29.57      1:02.04 (32.47)
        1:35.55 (33.51)     2:09.65 (34.10)
        2:44.52 (34.87)     3:18.78 (34.26)
        3:53.04 (34.26)     4:27.64 (34.60)
        5:02.53 (34.89)     5:35.64 (33.11)
 
               Combined Team Scores - 2A - Through Event 8               
 
  1. Sehome                             64   2. Interlake                          53
  3. Pullman                            28   4. Sumner                             22
  5. Archbishop Murphy                  18   6. Cheney                             17
  7. Hockinson                          14   7. Lynden                             14
  9. Aberdeen                           13  10. Liberty (Spangle)                  12
 11. Mark Morris                        11  11. Squalicum                          11
 13. Renton                              9  13. Port Angeles                        9
 15. North Thurston                      8  16. Seqium                              7
 17. River Ridge                         5  18. Selah                               4
 19. Coupeville                          3  19. Steilacoom                          3
 19. Klahowya                            3  22. R. A. Long                          2
 23. Anacortes                           1  23. Naches Valley                       1
 23. Wapato                              1