King County Aquatics Center - Site License            11/18/2013 - 1:57 PM
                 WIAA/Dairy Farmers of WA/Les Schwab Tires                 
                  2013 2A Girls State Swim & Dive Champs                   
 
 Event 210  Women 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 McCoy, Taylor           9 PULL                57.69      56.40   20  
                 27.55        56.40 (28.85)
  2 Quaempts, Caitlin      10 WV                  59.88    1:00.05   17  
                 28.55      1:00.05 (31.50)
  3 Roley, Gwendolyn       11 SEH               1:01.13    1:00.45   16  
                 29.68      1:00.45 (30.77)
  4 Rector, Gabrielle      10 LW                1:01.86    1:01.37   15  
                 29.07      1:01.37 (32.30)
  5 Olson, Rachel          12 SW                1:03.02    1:02.79   14  
                 30.53      1:02.79 (32.26)
  6 Reid, Ashlee           12 PA                1:04.24    1:03.33   13  
                 30.20      1:03.33 (33.13)
  7 Ditty, Alicia          12 SUMN              1:04.04    1:03.63   12  
                 30.76      1:03.63 (32.87)
  8 Hummel, Alicia         10 ELLE              1:03.56    1:04.12   11  
                 30.77      1:04.12 (33.35)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Maslennikova, Victori  12 MM                1:04.89    1:04.96    9  
                 31.51      1:04.96 (33.45)
 10 VonFeldt, Abby         11 SQUA              1:06.23    1:05.31    7  
                 31.51      1:05.31 (33.80)
 11 Djukic, Nina           12 SEH               1:07.02    1:05.49    6  
                 31.97      1:05.49 (33.52)
 12 Mundell, Megan         11 SEH               1:07.11    1:06.29    5  
                 32.52      1:06.29 (33.77)
 13 Lam, Shirley           12 SEH               1:07.20    1:06.46    4  
                 31.45      1:06.46 (35.01)
 14 Hoffman, Madeline      12 CAP               1:05.83    1:06.99    3  
                 32.40      1:06.99 (34.59)
 15 Hollander, Sarah       10 LYND              1:06.45    1:07.03    2  
                 32.44      1:07.03 (34.59)
 16 Uffens, Hannah         10 NK                1:07.31    1:07.15    1  
                 32.36      1:07.15 (34.79)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 May, Emily              9 ABER              1:08.11             
                 32.31      1:08.11 (35.80)
 18 Putzier, Alexandra     12 BH                1:08.74             
                 33.66      1:08.74 (35.08)
 19 Howard, Nicole         10 TUMW              1:08.82             
                 33.31      1:08.82 (35.51)
 20 Macias, Jaine           9 PA                1:08.85             
                 33.19      1:08.85 (35.66)
 21 McGuire, Abbi          12 WV                1:09.32             
                 33.78      1:09.32 (35.54)
 22 Kaiser, Iliana         11 SUMN              1:09.50             
                 33.63      1:09.50 (35.87)
 23 Hutchinson, Kimberly   10 OLYM              1:09.57             
                 34.20      1:09.57 (35.37)
 24 Garl, Erica            12 LIND              1:12.56             
                 35.12      1:12.56 (37.44)
 
                Combined Team Scores - Through Event 210                 
 
  1. Pullman                           149   2. Squalicum                         148
  3. Sehome                            143   4. Ellensburg                        134
  5. Lake Washington                   124   6. Capital                           109
  7. Port Angeles                    108.5   8. West Valley (Yakima)               99
  9. Sumner                             77  10. Cheney                           73.5
 11. Bellingham                         73  12. Mark Morris                        70
 13. Archbishop Murphy                  67  14. North Kitsap                       64
 15. W. F. West                         53  16. Aberdeen                           41
 17. Sammamish                          38  18. Klahowya                           37
 19. Fife                               32  20. Sedro-Woolley                      31
 21. Port Townsend                      22  22. Tumwater                           20
 22. Clarkston                          20  24. Clover Park                        19
 25. Toppenish                          16  25. Cashmere                           16
 27. Steilacoom                         15  27. Kingston                           15
 29. Hockinson                           7  29. Anacortes                           7
 31. Bremerton                           6  32. Lynden                              2
 33. Eatonvile                           1  33. Lindbergh                           1