King County Aquatics Center - Site License            11/18/2013 - 1:57 PM
                 WIAA/Dairy Farmers of WA/Les Schwab Tires                 
                  2013 2A Girls State Swim & Dive Champs                   
 
 Event 211  Women 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Wilson, Taylor         11 ELLE              1:08.72    1:08.29   20  
                 32.03      1:08.29 (36.26)
  2 Holmgren, Hannah       10 SEH               1:11.63    1:09.15   17  
                 32.40      1:09.15 (36.75)
  3 Hegeberg, Josephine    12 SQUA              1:10.02    1:09.64   16  
                 33.02      1:09.64 (36.62)
  4 Larsen, Courtni        11 PULL              1:10.65    1:10.60   15  
                 33.06      1:10.60 (37.54)
  5 Andersen, Katherine    11 KING              1:11.94    1:11.43   14  
                 32.99      1:11.43 (38.44)
  6 Gallagher, Ellie       10 NK                1:12.30    1:11.63   13  
                 34.10      1:11.63 (37.53)
  7 Dorris, Kiana          11 FIFE              1:12.27    1:12.05   12  
                 33.69      1:12.05 (38.36)
  8 Jones, Taylor          11 ABER              1:12.99    1:12.18   11  
                 33.49      1:12.18 (38.69)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Juskevich, Carter      10 PA                1:13.37    1:14.23    9  
                 35.02      1:14.23 (39.21)
 10 Matthes, Gillian       11 SAMM              1:15.69    1:14.52    7  
                 35.26      1:14.52 (39.26)
 11 Fowler, Shaye          10 SQUA              1:14.67    1:15.43    6  
                 35.05      1:15.43 (40.38)
 12 Rabung, Mari            9 ABER              1:16.49    1:16.19    5  
                 35.71      1:16.19 (40.48)
 13 Dubois, Yvonne         12 BELL              1:16.41    1:16.29    4  
                 35.28      1:16.29 (41.01)
 14 Murray, Emma           11 EVER              1:16.96    1:17.37    3  
                 36.07      1:17.37 (41.30)
 15 Tiffany, Josie         10 FIFE              1:16.61    1:17.38    2  
                 36.36      1:17.38 (41.02)
 16 Naglich, Addie         10 MM                1:16.55    1:17.56    1  
                 36.63      1:17.56 (40.93)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Avery, Lauren          12 SEH               1:17.25             
                 36.66      1:17.25 (40.59)
 18 Watters, Kaylie        12 CHEN              1:17.39             
                 36.54      1:17.39 (40.85)
 19 Poston, Abby           11 WV                1:18.10             
                 36.70      1:18.10 (41.40)
 20 Forbes, Johanna        12 STEIL             1:18.24             
                 36.12      1:18.24 (42.12)
 21 Guhlke, Chelsey        11 LIND              1:18.42             
                 36.50      1:18.42 (41.92)
 22 Kaufman, Alyssa J      12 MM                1:19.00             
                 37.96      1:19.00 (41.04)
 23 Johnson, Grace E       12 MM                1:19.13             
                 36.80      1:19.13 (42.33)
 24 Ben-Varon, Aliza       11 SAMM              1:19.24             
                 37.21      1:19.24 (42.03)
 
                Combined Team Scores - Through Event 211                 
 
  1. Squalicum                         170   2. Pullman                           164
  3. Sehome                            160   4. Ellensburg                        154
  5. Lake Washington                   124   6. Port Angeles                    117.5
  7. Capital                           109   8. West Valley (Yakima)               99
  9. Bellingham                         77   9. North Kitsap                       77
  9. Sumner                             77  12. Cheney                           73.5
 13. Mark Morris                        71  14. Archbishop Murphy                  67
 15. Aberdeen                           57  16. W. F. West                         53
 17. Fife                               46  18. Sammamish                          45
 19. Klahowya                           37  20. Sedro-Woolley                      31
 21. Kingston                           29  22. Port Townsend                      22
 23. Tumwater                           20  23. Clarkston                          20
 25. Clover Park                        19  26. Toppenish                          16
 26. Cashmere                           16  28. Steilacoom                         15
 29. Hockinson                           7  29. Anacortes                           7
 31. Bremerton                           6  32. Evergreen (Seattle)                 3
 33. Lynden                              2  34. Eatonvile                           1
 34. Lindbergh                           1