King County Aquatics Center - Site License            11/18/2013 - 1:58 PM
                 WIAA/Dairy Farmers of WA/Les Schwab Tires                 
                  2013 2A Girls State Swim & Dive Champs                   
 
 Event 212  Women 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
    School                              Prelims     Finals Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 PULL  'A'                           3:49.26    3:45.15   40  
     1) Brock, Caroline 9             2) Sun, Rachel 11               
     3) Jao, Rose 11                  4) McCoy, Taylor 9              
                 27.72        58.52 (58.52)
        1:25.85 (27.33)     1:56.93 (58.41)
        2:22.91 (25.98)     2:52.22 (55.29)
        3:17.72 (25.50)     3:45.15 (52.93)
  2 ELLE  'A'                           3:50.44    3:45.73   34  
     1) Denison, Sam 10               2) Hummel, Alicia 10            
     3) Malella, Alia 9               4) Wilson, Taylor 11            
                 27.66        57.72 (57.72)
        1:24.96 (27.24)     1:55.29 (57.57)
        2:22.46 (27.17)     2:52.30 (57.01)
        3:18.02 (25.72)     3:45.73 (53.43)
  3 CAP  'A'                            3:49.96    3:48.06   32  
     1) Schulte, Jenessa 11           2) Pearson, Jada 10             
     3) Hoffman, Madeline 12          4) Eidenmuller, Jessica 11      
                 27.24        57.12 (57.12)
        1:23.74 (26.62)     1:54.14 (57.02)
        2:21.92 (27.78)     2:51.42 (57.28)
        3:17.97 (26.55)     3:48.06 (56.64)
  4 SEH  'A'                            3:52.15    3:50.83   30  
     1) Lam, Shirley 12               2) Djukic, Nina 12              
     3) Poehlman, Ellie 11            4) Roley, Gwendolyn 11          
                 28.53    1:00.11 (1:00.11)
        1:27.26 (27.15)     1:56.43 (56.32)
        2:24.78 (28.35)     2:56.01 (59.58)
        3:22.56 (26.55)     3:50.83 (54.82)
  5 SQUA  'A'                           3:57.28    3:51.83   28  
     1) VonFeldt, Abby 11             2) Hegeberg, Josephine 12       
     3) Fowler, Shaye 10              4) Wong, Sydney 9               
                 28.62        59.09 (59.09)
        1:26.80 (27.71)     1:56.88 (57.79)
        2:25.48 (28.60)   2:57.41 (1:00.53)
        3:23.54 (26.13)     3:51.83 (54.42)
  6 LW  'A'                             3:56.20    3:53.47   26  
     1) Walker, Hannah 10             2) Bonnell, Brooke 12           
     3) LeMaster, Lauren 11           4) Rector, Gabrielle 10         
                 27.83    1:00.01 (1:00.01)
        1:27.91 (27.90)     1:59.98 (59.97)
        2:27.69 (27.71)     2:58.53 (58.55)
        3:24.67 (26.14)     3:53.47 (54.94)
  7 PA  'A'                             3:55.91    3:53.93   24  
     1) Juskevich, Carter 10          2) Sires, Brooke 12             
     3) Perrizo, Audra 11             4) Reid, Ashlee 12              
                 29.01    1:00.37 (1:00.37)
        1:27.84 (27.47)     1:58.70 (58.33)
        2:26.62 (27.92)     2:57.04 (58.34)
        3:23.85 (26.81)     3:53.93 (56.89)
  8 WV  'A'                             3:54.24    3:54.19   22  
     1) Quaempts, Caitlin 10          2) Feldmann, Lauren 12          
     3) McGuire, Abbi 12              4) Rickey, Kendall 9            
                 25.74        53.92 (53.92)
        1:21.92 (28.00)     1:53.73 (59.81)
        2:22.23 (28.50)     2:53.68 (59.95)
        3:21.93 (28.25)   3:54.19 (1:00.51)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 ABER  'A'                           3:57.57    3:58.25   18  
     1) Rowe, Danielle 11             2) Holt, Keola                  
     3) May, Emily 9                  4) Jones, Taylor 11             
                 28.16        59.17 (59.17)
        1:27.89 (28.72)   1:59.72 (1:00.55)
        2:27.54 (27.82)     2:59.01 (59.29)
        3:27.10 (28.09)     3:58.25 (59.24)
 10 BELL  'A'                           4:00.43    3:58.52   14  
     1) Gillman, Madeline 12          2) Lewis, Margot                
     3) Steinkamp, Chloe              4) McNabb, Anna 11              
                 27.48        56.86 (56.86)
        1:25.88 (29.02)   1:57.54 (1:00.68)
        2:26.00 (28.46)   2:58.76 (1:01.22)
        3:27.57 (28.81)     3:58.52 (59.76)
 11 SAMM  'A'                           4:09.11    4:06.83   12  
     1) Ziegan, Blaire 10             2) Wen, Nicole                  
     3) Topp, Leah                    4) Matthes, Gillian 11          
                 28.83    1:00.57 (1:00.57)
        1:28.98 (28.41)   2:01.42 (1:00.85)
        2:31.87 (30.45)   3:05.97 (1:04.55)
        3:34.85 (28.88)   4:06.83 (1:00.86)
 12 FIFE  'A'                           4:07.66    4:08.10   10  
     1) Bushnell, Randi               2) Tiffany, Josie 10            
     3) Lopez-Cruz, Zuleyka 11        4) Dorris, Kiana 11             
                 30.53    1:05.26 (1:05.26)
        1:34.13 (28.87)   2:06.33 (1:01.07)
        2:36.09 (29.76)   3:08.30 (1:01.97)
        3:36.59 (28.29)     4:08.10 (59.80)
 13 WFW  'A'                            4:12.02    4:08.71    8  
     1) Matz, Keesha 12               2) Baerny, Emma                 
     3) Giffey, Lindsey 12            4) Godlewski, Gabrielle 10      
                 30.02    1:02.26 (1:02.26)
        1:34.50 (32.24)   2:08.04 (1:05.78)
        2:38.17 (30.13)   3:11.59 (1:03.55)
        3:39.16 (27.57)     4:08.71 (57.12)
 14 PT  'A'                             4:07.49    4:09.73    6  
     1) Richardson, Jayde 12          2) Matkins, Keira               
     3) Rogers, Chloe 10              4) Ridder, Rose 11              
                 30.06    1:03.50 (1:03.50)
        1:33.23 (29.73)   2:05.82 (1:02.32)
        2:35.81 (29.99)   3:08.40 (1:02.58)
        3:37.61 (29.21)   4:09.73 (1:01.33)
 15 ANAC  'A'                           4:10.13    4:09.97    4  
     1) Wyll, Bella 10                2) Webb, Taylor                 
     3) Graham, Madelyn               4) Masters, April 12            
                 29.71    1:01.92 (1:01.92)
        1:32.51 (30.59)   2:07.41 (1:05.49)
        2:37.22 (29.81)   3:10.58 (1:03.17)
        3:38.99 (28.41)     4:09.97 (59.39)
 16 TUMW  'A'                           4:10.01    4:10.06    2  
     1) Howard, Nicole 10             2) Brown, Karli                 
     3) Henderson, Marguerite         4) Otton, Kylie 10              
                 29.18    1:01.31 (1:01.31)
        1:32.37 (31.06)   2:06.73 (1:05.42)
        2:36.53 (29.80)   3:10.46 (1:03.73)
        3:38.83 (28.37)     4:10.06 (59.60)
 
                              === Preliminaries ===                               
 
 17 KLAH  'A'                           4:12.44             
     1) Snow, Marie                   2) Heaman, Madison              
     3) Fischer, Charlotte            4) Crane, Kelsey 11             
                 30.51    1:03.36 (1:03.36)
        1:34.74 (31.38)   2:11.26 (1:07.90)
        2:42.78 (31.52)   3:17.34 (1:06.08)
        3:44.01 (26.67)     4:12.44 (55.10)
 18 NK  'A'                             4:12.55             
     1) Lemon, Diana                  2) Olson, Meg                   
     3) Uffens, Hannah 10             4) Gallagher, Ellie 10          
                 29.76    1:04.80 (1:04.80)
        1:34.91 (30.11)   2:08.44 (1:03.64)
        2:38.21 (29.77)   3:11.40 (1:02.96)
        3:39.80 (28.40)   4:12.55 (1:01.15)
 19 SUMN  'A'                           4:13.73             
     1) Kaiser, Iliana 11             2) Korbuszewski, Katie          
     3) Russell, Petria 10            4) Ditty, Alicia 12             
                 30.79    1:04.72 (1:04.72)
        1:34.94 (30.22)   2:09.46 (1:04.74)
        2:40.27 (30.81)   3:13.99 (1:04.53)
        3:41.93 (27.94)     4:13.73 (59.74)
 20 LIND  'A'                           4:15.11             
     1) Chufar, Abby 12               2) Garl, Erica 12               
     3) Childs, Simone                4) Guhlke, Chelsey 11           
                 29.91    1:02.44 (1:02.44)
        1:33.37 (30.93)   2:07.24 (1:04.80)
        2:38.00 (30.76)   3:12.05 (1:04.81)
        3:41.33 (29.28)   4:15.11 (1:03.06)
 21 ARCH  'A'                           4:16.05             
     1) Barela, Vayle-Maureen 12      2) Nixon, Samantha              
     3) Mitchell, Caitlin             4) McCloskey, Kaelee 10         
                 30.45    1:04.48 (1:04.48)
        1:37.51 (33.03)   2:14.92 (1:10.44)
        2:44.58 (29.66)   3:17.04 (1:02.12)
        3:44.55 (27.51)     4:16.05 (59.01)
 22 LYND  'A'                           4:16.72             
     1) Umbaugh, Shelby               2) Uribe, Annie                 
     3) Dewaard, Shelby               4) Hollander, Sarah 10          
                 31.24    1:06.20 (1:06.20)
        1:37.15 (30.95)   2:11.70 (1:05.50)
        2:41.02 (29.32)   3:13.98 (1:02.28)
        3:31.65 (17.67)   4:16.72 (1:02.74)
 23 MM  'A'                             4:21.09             
     1) Meyers, Mackinsey M 12        2) Campbell, Victoria E         
     3) Meyers, Allyson D 10          4) Jones, Maya R                
                 31.47    1:05.39 (1:05.39)
        1:37.20 (31.81)   2:11.04 (1:05.65)
        2:42.57 (31.53)   3:18.22 (1:07.18)
        3:48.65 (30.43)   4:21.09 (1:02.87)
 24 PROS  'A'                           4:22.45             
     1) Wildman, Becky 10             2) Burnett, Kassidy 12          
     3) Cox, Ali 9                    4) McKeirnan, Danielle 12       
                 30.47    1:03.89 (1:03.89)
        1:35.14 (31.25)   2:12.19 (1:08.30)
        2:43.95 (31.76)   3:19.22 (1:07.03)
        3:49.00 (29.78)   4:22.45 (1:03.23)
 
                     Combined Team Scores - Through Event 212                     
 
  1. Pullman                           204   2. Squalicum                         198
  3. Sehome                            190   4. Ellensburg                        188
  5. Lake Washington                   150   6. Port Angeles                    141.5
  7. Capital                           141   8. West Valley (Yakima)              121
  9. Bellingham                         91  10. North Kitsap                       77
 10. Sumner                             77  12. Aberdeen                           75
 13. Cheney                           73.5  14. Mark Morris                        71
 15. Archbishop Murphy                  67  16. W. F. West                         61
 17. Sammamish                          57  18. Fife                               56
 19. Klahowya                           37  20. Sedro-Woolley                      31
 21. Kingston                           29  22. Port Townsend                      28
 23. Tumwater                           22  24. Clarkston                          20
 25. Clover Park                        19  26. Toppenish                          16
 26. Cashmere                           16  28. Steilacoom                         15
 29. Anacortes                          11  30. Hockinson                           7
 31. Bremerton                           6  32. Evergreen (Seattle)                 3
 33. Lynden                              2  34. Eatonvile                           1
 34. Lindbergh                           1