King County Aquatics Center - Site License            2/18/2017 - 10:04 PM
                 WIAA/Dairy Farmers of WA/Les Schwab Tires                 
                 3A Boys' Swim/Dive Champs Feb 17-18, 2017                 
 
 Event 308  Men 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Boden, Andrew          11 BVUE              4:43.68    4:39.29   20  
       24.85    27.62    27.01    27.79
       28.27    28.51    29.14    29.42
       28.94    27.74                  
  2 Dudley, Jackson        10 BVUE              4:47.65    4:40.69   17  
       24.93    27.28    28.04    28.53
       28.65    28.71    28.74    28.92
       29.39    27.50                  
  3 Driver, Will           12 GARF              4:42.82    4:41.13   16  
       24.37    27.21    27.60    28.14
       28.75    28.92    29.29    29.17
       29.19    28.49                  
  4 Waite, William         10 BAIN              4:43.43    4:42.21   15  
       24.86    27.50    27.93    28.39
       28.84    28.86    28.96    29.46
       29.22    28.19                  
  5 Stenfjord, Anders      11 SWOOD             4:45.16    4:45.08   14  
       25.09    27.82    28.18    28.91
       29.39    29.37    29.41    29.08
       29.26    28.57                  
  6 Harkness, Chris        12 WILS              4:46.14    4:46.88   13  
       24.98    27.67    28.41    29.02
       29.27    29.54    29.66    29.86
       30.11    28.36                  
  7 Nickels, Gabriel        9 STAD              4:47.06    4:47.92   12  
       25.21    27.69    28.83    28.87
       29.15    29.37    29.56    29.81
       29.98    29.45                  
  8 Riley, Killian         10 MI                4:48.99    4:53.93   11  
       25.13    28.12    29.20    29.49
       30.09    30.50    30.86    30.75
       30.65    29.14                  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Chapman, Sam           10 BAIN              4:49.72    4:48.73    9  
       25.81    28.34    29.10    29.31
       29.61    29.70    29.30    29.39
       29.28    28.89                  
 10 Cordick, Nathan        10 LKSD              4:51.93    4:50.14    7  
       25.89    28.81    29.23    29.38
       29.28    29.55    29.91    29.96
       29.70    28.43                  
 11 Dahl, Segei            12 WEST              4:51.24    4:50.84    6  
       25.18    27.80    28.53    29.17
       29.84    30.10    29.87    30.40
       30.79    29.16                  
 12 Lin, Michael           10 BLAN              4:51.25    4:51.68    5  
       26.14    28.73    29.58    29.64
       29.80    30.06    30.09    29.90
       29.34    28.40                  
 13 Osborn, Andrew         11 GARF              4:52.41    4:52.52    4  
       26.46    29.33    29.91    29.31
       29.94    30.01    30.21    29.78
       29.38    28.19                  
 14 Hoff, Oliver           11 MI                4:50.97    4:57.57    3  
       25.55    28.66    29.41    29.80
       30.02    30.33    30.64    30.80
       31.08    31.28                  
 15 Michael, Nathan        10 STAD              4:59.36    4:57.90    2  
       25.70    28.05    29.19    29.84
       30.44    30.78    31.09    31.17
       31.11    30.53                  
 16 Shobe, Austin          11 MI                4:59.09    5:01.52    1  
       26.27    28.39    29.26    30.00
       30.59    31.16    31.76    31.69
       31.90    30.50                  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Raubacher, Hayes       10 LW                5:04.69             
       26.02    28.66    29.55    30.65
       31.10    31.33    31.54    31.91
       32.51    31.42                  
 18 Vagt, Bruce             9 OH                5:06.24             
       27.55    30.39    31.20    31.18
       31.75    32.02    31.40    30.71
       30.51    29.53                  
 19 Oishi, Alex            10 BLAN              5:07.87             
       26.20    29.08    30.13    31.42
       32.33    32.26    31.81    32.13
       32.09    30.42                  
 20 Ahrendt, Ethan          9 EVER              5:07.95             
       26.75    29.49    31.12    31.25
       31.23    32.08    32.00    32.28
       31.77    29.98                  
 21 Curtis, Clay           12 GH                5:08.08             
       26.57    30.10    30.57    31.20
       31.57    31.70    31.95    31.90
       31.92    30.60                  
 22 Scharenberg, Reid      12 LKSD              5:08.87             
       27.20    29.82    31.15    31.28
       31.54    31.67    32.03    31.88
       31.57    30.73                  
 23 Fassler, Jeremiah      10 MVIEW             5:29.64             
       27.29    31.48    31.77    34.29
       34.63    34.20    32.75    35.63
       34.37    33.23                  
 24 Kingsley, Parker        9 HB                6:08.57             
       27.20    31.55    36.42    39.93
       40.83    38.22    39.55    39.87
       38.48    36.52                  
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 308                 
 
  1. Bainbridge                        229   2. Bellevue                          226
  3. Mercer Island                     137   4. Shorewood                          78
  5. Lakeside (Seattle)                 74   6. Bishop Blanchet                  71.5
  7. Roosevelt                          58   8. Garfield                           53
  9. O'Dea                              52  10. Meadowdale                         46
 11. Wilson                             44  12. Stadium                            38
 13. Interlake                          35  14. Lakes                              30
 15. Redmond                            28  16. North Thurston                     26
 17. Snohomish                          22  18. West Seattle                       20
 19. Mountain View                      18  19. Eastside Catholic                  18
 21. Squalicum                          16  22. Shorecrest                       15.5
 23. Shelton                            15  24. Marysville-Getchell                11
 25. Peninsula                           9  25. Central Kitsap                      9
 27. Juanita                             5  28. Seattle Prep                        4
 28. Lake Washington                     4  30. Gig Harbor                          2
 31. Ingraham                            1