King County Aquatics Center - Site License            2/18/2017 - 10:04 PM
                 WIAA/Dairy Farmers of WA/Les Schwab Tires                 
                 3A Boys' Swim/Dive Champs Feb 17-18, 2017                 
 
 Event 309  Men 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
    School                              Prelims     Finals Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 BVUE  'A'                           1:26.22    1:25.52   40  
     1) Steen, Sebastian 11           2) Lee, Andrew 12               
     3) Kenny, Nick 12                4) Boden, Andrew 11             
       21.74    21.45    21.60    20.73
  2 SWOOD  'A'                          1:27.81    1:27.36   34  
     1) Butcher, Andrew 12            2) Stenfjord, Anders 11         
     3) Gerbino, Chris 12             4) Nouwens, Cole 9              
       21.72    21.65    21.90    22.09
  3 BAIN  'A'                           1:29.13    1:27.97   32  
     1) Witty, Andrew 9               2) Wagner, Aidan 10             
     3) Houseman, Kevin 10            4) Bushey, Parker 12            
       22.26    21.71    22.37    21.63
  4 NT  'A'                             1:29.38    1:28.36   30  
     1) Ridgeway, Justin 11           2) Bretshneider, JT             
     3) Johnson, Nate 12              4) Harn, Jeffrey 11             
       21.90    22.39    22.36    21.71
  5 MI  'A'                             1:30.30    1:28.57   28  
     1) Li, Joseph 12                 2) Hill, Evan 10                
     3) Coe, Carson 11                4) Hoff, Oliver 11              
       22.24    22.01    21.87    22.45
  6 LKSD  'A'                           1:30.13    1:29.24   26  
     1) Baker, Max 9                  2) Kuder, John Paul 12          
     3) Baker, Zane                   4) Hayward, Jackson 11          
       22.64    22.01    22.63    21.96
  7 ODEA  'A'                           1:30.33    1:30.18   24  
     1) Lewis, Sean                   2) Sproule, Sam                 
     3) Vacura, Joey 11               4) Depina, Ollie 12             
       22.91    22.92    22.17    22.18
  8 STAD  'A'                           1:30.70    1:30.49   22  
     1) Armstrong, John 11            2) Brick, Ben 11                
     3) Nickels, Gabriel 9            4) Soriano, Bryce 9             
       22.50    23.00    22.74    22.25
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 INT  'A'                            1:32.88    1:30.85   18  
     1) Blunden, Carter               2) Wang, Raymond                
     3) Dimitrov, Todor 12            4) Chen, Grant 12               
       23.29    23.47    22.36    21.73
 10 WILS  'A'                           1:33.18    1:32.59   14  
     1) Sachs, Sam 12                 2) Wiseman, Asher               
     3) Sivertsen, Christian          4) Harkness, Chris 12           
       22.43    23.35    24.31    22.50
 11 MVIEW  'A'                          1:32.27    1:32.71   12  
     1) Madden, Christian 9           2) Tsai, Enoch 11               
     3) McCarthy, Jacob 11            4) Grimshaw, Fred 9             
       23.28    23.23    23.23    22.97
 12 GARF  'A'                           1:33.22    1:32.82   10  
     1) Woodworth, Andrew 11          2) Scott, Ian                   
     3) Bert, Sam                     4) Apodaca, Brandon             
       23.62    23.57    22.95    22.68
 13 NH  'A'                             1:33.01    1:32.88    8  
     1) Kahn, Daniel                  2) Shaw, Will                   
     3) Hess, Owen                    4) Heffron, Zachary             
       22.72    24.12    23.20    22.84
 14 LW  'A'                             1:32.86    1:33.03    6  
     1) Rinehart, Jake                2) Terao, Kyle                  
     3) Dunbar, Jeremiah              4) McKinney, Stephen            
       23.18    23.37    23.46    23.02
 15 GH  'A'                             1:33.49    1:33.26    4  
     1) Doris, Jared                  2) Barnes, Bryce                
     3) Curtis, Clay 12               4) Coats, Cannon                
       23.26    23.11    23.60    23.29
 16 BLAN  'A'                           1:33.32    1:33.44    2  
     1) Lin, Michael 10               2) Zverev, Evan 10              
     3) Oishi, Alex 10                4) Codd, Paul                   
       23.19    23.18    23.43    23.64
 
                              === Preliminaries ===                               
 
 17 SHOR  'A'                           1:33.99             
     1) Hallgrimson, Ryan 11          2) Neils, Travis                
     3) Peters, Michael               4) Sarikaya, Altay              
       23.69    23.36    24.13    22.81
 18 ROOS  'A'                           1:34.10             
     1) Timberlake, Joe               2) Yang, Justin 9               
     3) Benson, Reese                 4) Marshall, Quinn              
       24.36    23.44    23.34    22.96
 19 REDM  'A'                           1:34.50             
     1) Huang, Ian                    2) Suen, Thane                  
     3) Kvietkus, Erik                4) Fu, Jason                    
       23.56    23.91    23.27    23.76
 20 STAN  'A'                           1:34.60             
     1) Sobotta, Michael              2) Veazey, Ben                  
     3) Grant, Sam                    4) Wittman, Noah                
       23.55    23.99    22.89    24.17
 21 KELS  'A'                           1:35.14             
     1) Hallett, Brett 12             2) Hensley, Taite               
     3) Brandenburg, Jacob 12         4) Laes, Jake 11                
       23.26    24.26    24.23    23.39
 22 SHEL  'A'                           1:35.15             
     1) Womer, Sam                    2) Youngquist, Tyler            
     3) Youngquist, Ryan              4) Toney, Taylor 12             
       23.97    24.14    23.57    23.47
 23 OH  'A'                             1:36.36             
     1) Perez, Enrique 11             2) Franssen, Andrew             
     3) Cabigting, Jose               4) Vagt, Bruce 9                
       23.48    23.66    25.01    24.21
 24 EW  'A'                             1:36.99             
     1) Hoang, Christopher            2) In, John                     
     3) Edwards, Anthony              4) Mraz, Lukas                  
       24.74    24.52    24.34    23.39
 
                     Men - Team Rankings - Through Event 309                      
 
  1. Bellevue                          266   2. Bainbridge                        261
  3. Mercer Island                     165   4. Shorewood                         112
  5. Lakeside (Seattle)                100   6. O'Dea                              76
  7. Bishop Blanchet                  73.5   8. Garfield                           63
  9. Stadium                            60  10. Roosevelt                          58
 10. Wilson                             58  12. North Thurston                     56
 13. Interlake                          53  14. Meadowdale                         46
 15. Lakes                              30  15. Mountain View                      30
 17. Redmond                            28  18. Snohomish                          22
 19. West Seattle                       20  20. Eastside Catholic                  18
 21. Squalicum                          16  22. Shorecrest                       15.5
 23. Shelton                            15  24. Marysville-Getchell                11
 25. Lake Washington                    10  26. Central Kitsap                      9
 26. Peninsula                           9  28. Nathan Hale                         8
 29. Gig Harbor                          6  30. Juanita                             5
 31. Seattle Prep                        4  32. Ingraham                            1